نقش داده کاوی در SEO سایت

نقش داده کاوی در SEO سایت

نقش داده کاوی در SEO سایت

نقش داده کاوی در SEO سایت
نقش داده کاوی در SEO سایت

یکی از روش ها و راهکارهایی که کمک بسیار زیادی برای بهتر شدن فرآیند مدیریت طراحی سایت ها می کند بهره گیری از فرایندهای داده کاوی می باشد. داده‏کاوی به شما کمک می کند تا رفتار کسب و کار خود را در گذشته دقیقا بشناسید و بر اساس آن آینده را با تقریب بالا پیش بینی کنید. متخصصان وب با مطالعه و بررسی الگوریتم ها و تکنولوژی های جدید استفاده شده در موتورهای جستجو ، استراتژی موفقیت در بازار الکترونیک را تهیه و موارد لازم را در سیستم لحاظ کرده تا همواره وب سایت های طراحی شده در سئو از مرتبه بالایی برخوردار باشند.

 

با استفاده از داده های گردآوری شده از فرایندهای داده کاوی مدیران وب سایت می توانندگزارش ها و تحلیل های آماری در خصوص وب سایت خود بدست اورند. مدیران سایت ها و مدیران بازایابی شرکت ها با استفاده از گزارش های به دست آمده از فعالیت سایت اینترنتی می توانند شناخت خوبی از موقعیت و تاثیر فعالیت های خود پیدا کنند و از این طریق نقاط ضعف و قوت سایت را به راحتی شناسایی و برای حل و تقویت آنها تغییرات لازم را در سایت اعمال نمایند و به برنامه های آینده و حتی استراتژی های سایت جهت ببخشند.

 

 
کریسپ یکی از روشهای پروژه های داده کاوی است که بیشترین استفاده را در بین بقیه روشها دارد. کریسپ-داده کاوی در اواخر سال 1996 توسط سه بازار داده کاوی کهنه کار جوان و بی تجربه طرح ریزی شد. DaimlerChrysler (بعد از آن Daimler-benz) در ابتدا پیش قدم بیشترین سازمان های تجاری و صنعتی در به کار گیری داده کاوی در فعالیت های تجاری اش بود. SSPS (سپس ISL) از سال 1990 در حال تولید سرویس بر پایه داده کاوی بوده است و اولین میز کار تجاری داده کاوی -Clementine- را در سال 1994 وارد بازار کرده است. NCR به عنوان بخشی از هدفش، برای دادن ارزش بیشتر به مشتریان انبار داده teradataخود ،تیم هایی از مشاوران و متخصصین فنی داده کاوی را برای سرویس دهی به نیازمندیهای مشتریانش تأسیس نمود. فرآیند داده‏کاوی در استاندارد «کریسپ دی ام» در طول شش مرحله زیر اجرا می شود.

 

در ابتدای امر پیش زمینه کشف دانش فهم درست داده و مساله می باشد. بدون این فهم درست هیچ الگوریتمی صرف نظر از خبره بودن آن نمی تواند نتیجه مطمئنی برای شما حاصل نماید و همچنین شما قادر نخواهید بود که مسائلی را که سعی در حل آن دارید تعریف کرده و همچنین داده را جهت کاوش آماده نموده و یا نتایج را به طور صحیح تفسیر نمائید. برای استفاده بهتر از داده کاوی شما باید یک بیان واضح از هدف خود داشته باشید.متخصص داده‏کاوی، داده های ثبت شده در کسب و کار را درخواست می کند و به بررسی داده ها می پردازد. هدف شناسایی مهمترین فیلدها در پیش بینی نتیجه و تعیین اینکه کدام یک از داده های بدست آمده مفید می باشد است.
در مرحله دوم داده های ثبت شده در کسب و کار کارفرما بررسی می شود.

 

در یک مجموعه داده ای با صدها یا حتی هزاران ستون جستجوی داده می تواند کار و زمان بر باشد. یک واسط مناسب و جواب کامپیوتر سریع در این فاز مهم و حیاتی می باشند.متخصص داده‏کاوی با توجه به حجم و کیفیت داده ها مسئله ی طرح شده در مرحله ی قبل را تعدیل می کند تا نتیجه ی پروسه ی داده‏کاوی واقع بینانه تر بشود.
در مرحله ی سوم عملیات آماده سازی داده ها توسط متخصص داده‏کاوی صورت می گیرد. آماده سازی داده ها شامل این موارد می شود:
یکی کردن انبارهای متفاوت داده در کسب و کار کارفرما
شناسایی و حذف داده های پرت و اشتباه
تغییر فرمت داده ها متناسب با مسئله ی تعدیل شده در مرحله ی دوم
قدم چهارم مدلسازی داده های آماده سازی شده است. با توجه به متدهای متفاوت، مدل های متفاوتی ساخته می شود و بهترین مدل ها از نظر متخصص داده‏کاوی انتخاب می شود. مهمترین مساله برای یادآوری در مورد ساخت مدل آن است که این کار یک فرآیند تکراری است. شما برای جستجو به مدلهای جایگزین جهت یافتن سودمندترین آنها جهت حل مسائلتان نیاز دارید. آنچه که شما در جستجوی یک مدل مناسب یاد می گیرید می تواند شما را به بازگشتن به عقب و انجام برخی تغییرات در داده مورد استفاده خود و حتی بهبود بیان ساله راهنمایی کند.

 
هنگامی که شما در مورد نوع پیش بینی که می خواهید انجام دهید تصمیم گرفتید باید یک نوع مدل برای ساخت تصمیم خود انتخاب کنید.آماده سازی و آزمایش مدل داده کاوی احتیاج به این دارد که داده به حداقل دو گروه شکسته شود: یکی برای آماده کردن مدل و دیگری جهت تست مدل مربوطه. اگر شما از آماده سازی و تست متفاوتی استفاده ننمائید دقت مدل خواهد بود.
در مرحله پنجم مدل های ساخته شده تست و ارزیابی می شوند و بهترین مدل از نظر مسئله ی طرح شده در مرحله ی یک، انتخاب می شود. سپس موثر بودن مدل انتخاب شده بررسی می شود. در صورتی که مدل انتخاب شده کمکی در حل مسئله نمی کند کل فرایند از مرحله ی یک دوباره انجام می شود.بعد از ساخت یک مدل شما باید نتایج آن را ارزیابی نموده و همچنین اهمیت آن را نیز توضیح دهید.
مرحله ششم در صورتی که ارزیابی ها رضایت بخش باشند راه حل هایی در قالب توسعه ی مدل نهایی ارائه می شوند که مشکلات مطرح شده در مرحله ی یک را برطرف می کنند.داده کاوی دو راهکار مشخص ارائه می کند:
ارائه گزارشات مستند
برای حل مشکلات کسب و کار
ارائه راهکار نرم افزاری
با طراحی سیستم پشتیبان تصمیم گیری
مدل نهایی به متخصص داده‏کاوی نشان می دهد که رفتار مجموعه ی کسب و کار کارفرما در مورد مشکلات مطرح شده در مرحله ی یک چگونه است.این درک از رفتار کسب و کار، در قالب راه حل های عددی و چند فرمول یا راهکار عملی در اختیار کارفرما قرار می گیرد تا مشکلات مطرح شده در مرحله ی یک رفع گردد.
همچنین متخصص داده‏کاوی می تواند در قالب گزارشات مستند مکانیزم رفتاری کسب و کار کارفرما را برای وی تشریح کند.برای سادگی تعامل کارفرما با مدل نهایی، یک نرم افزار یارانه ای نوشته می شود که کار شبیه سازی رفتار کسب و کار کارفرما را برعهده دارد بطوریکه کارفرما می تواند با وارد کردن برخی پارامترهای کنونی از کسب و کار خود، رفتار کارخانه و یا سودآوری کسب و کار خود را در آینده پیش بینی کند.

 

موفق باشید ..

به اشتراک بگذارید:

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.