چگونه لیست اسنادی که اخیراً باز شده است را با هربار خاموش کردن ویندوز پاکسازی کنیم؟

چگونه لیست اسنادی که اخیراً باز شده است را با هربار خاموش کردن ویندوز پاکسازی کنیم؟

یکی از مسائلی که در ویندوز ۱۰ باعث آزار خود من هم شده نمایش لیست سندهایی است که اخیراً باز کرده اید. در ویندوز وقتیکه نشانه گر موس را بر روی آیکون نرم افزار مربوطه ببرید لیستی از فایل های آن را که اخیراً باز کرده اید نمایش می دهد. اگر اشخاص دیگری هم از سیستم شما استفاده می کنند این مسئله واقعاً ممکن است حریم خصوصی شما را به خطر بی اندازد. خلاصه دلایل مختلفی وجود دارد که قصد داشته باشید تا به پاکسازی این لیست بپردازید. در ادامه مطلب ما ترفندی را برایتان شرح خواهیم داد که با هربار خاموش کردن ویندوز، تمام لیست اسناد اخیر شما را پاک خواهد کرد. با ما همراه باشید.

ترفندی که قصد شرح دادن آن را داریم با یک تغییر کوچک در رجیستری یا گروپ پلیسی ویندوز اجرایی می شود و با این کار ویندوز بصورت خودکار در هنگام خاموش شدن، لیست فایل هایی که اخیراً باز کرده اید را پاکسازی می کند. این ترفند، لیست اسناد فایل اکسپلورر و همچنین اپلیکیشن های موجود در استارت یا پین شده بر روی تسک بار را شامل می شود. لازم به ذکر است که در صورت خروج از حساب ویندوز خود نیز عمل پاکسازی اتفاقی می افتد و حتماً لازم به خاموش کردن سیستم نیست.

کاربران نسخه خانگی: پاکسازی لیست اسناد اخیر با ویرایش رجیستری

جهت شروع نیاز است تا قسمت ویرایشگر رجیستری ویندوز را باز کنید. بدین منظور در قسمت سرچ ویندوز عبارت regedit را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

 

how-to-clear-the-recent-documents-list-when-you-exit-windows-1

 

در پنل سمت جپ صفحه ای که باز می شود به ترتیب از چپ به راست، شاخه های زیر را دنبال کنید :

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\

 

how-to-clear-the-recent-documents-list-when-you-exit-windows-2

 

هم اکنون نیاز است که در شاخه ی Explorer یک مقدار جدید را ایجاد کنید. بدین منظور بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. نام آن را ClearRecentDocsOnExit قرار دهید.

 

how-to-clear-the-recent-documents-list-when-you-exit-windows-3

 

بر روی گزینه جدید ساخته شده دوبل کلیک کرده تا پنجره مشخصات آن باز شود. مقدار نوشته شده در قسمت Value data را از عدد ۰ به ۱ تغییر دهید. در آخر بر روی دکمه OK کلیک کنید.

 

how-to-clear-the-recent-documents-list-when-you-exit-windows-4

 

هم اکنون می توانید پنجره ویرایشگر رجیستری را بسته و دفعه بعدی که از حساب خود خارج شوید یا ویندوز را شات دان یا ریستارت کنید، لیست اسناد اخیر پاکسازی خواهد شد. اگر به هر دلیلی قصد داشتید تا این لیست را به حالت پیش فرض خود باز گردانید کافیست همین مراحل را تکرار کرده و اینبار در آخر عدد ۱ را به ۰ تغییر دهید.

 

دانلود برنامه هک رجیستری با یک کلیک ما

اگر حوصله ندارید تا این ترفند را خودتان بصورت دستی انجام دهید مشکلی نیست. ما دو هک رجیستری را برایتان آماده کرده ایم که می توانید تنها با یک کلیک قابلیت پاکسازی آخرین اسناد باز شده در هنگام خروج از ویندوز را فعال یا غیر فعال کنید.

 

how-to-clear-the-recent-documents-list-when-you-exit-windows-5

 

یکی از این فایل ها جهت فعال کردن این ترفند و دیگری جهت برگرداندن آن به حالت پیش فرض استفاده می شود. هر دوی این فایل ها در فایل فشرده ای که می توانید از لینک زیر دانلود کنید، قرار گرفته است. کافیست بعد از باز کردن فایل مربوطه، یکبار ویندوز خود را ریستارت کنید. لازم به ذکر است که این فایل ها برنامه خاصی نیستند و فقط همان مراحل ذکر شده در بالا را بصورت خودکار انجام می دهند.

کاربران نسخه Pro و Enterprise: پاکسازی لیست اسناد اخیر با ویرایشگر لوکال گروپ پلیسی

اگر از کاربران نسخه پرو یا اینترپرایز ویندوز ۱۰ هستید، آسان ترین کار برای پاکسازی لیست اسناد اخیراً باز شده در هنگام خروج ویندوز، ویرایشگر لوکال گروپ پلیسی (Local Group Policy Editor) می باشد. این یک ابزار بسیار قدرتمند است و اگر تاکنون از آن استفاده نکرده اید بهتر است پیش از اجرایی کردن این ترفند، کمی درباره آن مطالعه نمایید. همچنین اگر سیستم شما شرکتی است و به شبکه یک کمپانی متصل هستید حتماً در ابتدا از مدیر یا متخصصان مربوطه اجازه بگیرید.

در قسمت جستجوی ویندوز ۱۰ عبارت gpedit.msc را تایپ کرده و کلید Enter را بفشارید.

 

how-to-clear-the-recent-documents-list-when-you-exit-windows-6

 

در پنل سمت چپ صفحه ای که باز می شود مسیر زیر را دنبال کنید :

User Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar

در سمت راست صفحه، گزینه ی Clear history of recently opened documents on exit را پیدا کرده و بر روی آن دابل کلیک کنید.

 

how-to-clear-the-recent-documents-list-when-you-exit-windows-7

 

در پنجره خصوصیاتی که باز می شود گزینه Enabled را انتخاب کرده و در آخر بر روی دکمه OK کلیک کنید.

 

how-to-clear-the-recent-documents-list-when-you-exit-windows-8

 

کار تمام شده و دفعه بعدی که وارد سیستم شوید خبری از لیست آخرین فایل هایی که باز کرده بودید نیست. در صورت پشیمانی نیز کافیست همین مراحل را تکرار کرده و اینبار در مرحله آخر گزینه Disabled یا Not Configured را انتخاب کنید.